Destruktivní dezinfekce

17.1.2018
Citace:
Christopher D Pull et al. Destructive disinfection of infected brood prevents systemic disease spread in ant colonies, eLife (2017). DOI: 10.7554/eLife.32073
Zdroj
Dělnice mravence Lasius neglectus (foto April Nobile/AntWeb.org, via Wikimedia Commons).

Mravenec Lasius neglectus rozezná kukly (angl. pupa, pupae) napadené houbou Metarhizium brunneum, která pro společně žijící hmyz představuje velké nebezpečí kvůli snadnému šíření. Dělnice odstraní obal infikované kukly a pod nebuněčná vrstva pokrývající povrch hmyzích tělkutikulu? larvy vpraví sloučeninu pro patogen jedovatou. Drastický postup nazýváme destruktivní dezinfekce a jde až o nejzazší prostředek. Podle prof.Sylvie Cremer z Institute of Science and Technology Austria„nejprve odstraňují spory z kontaminovaných jedinců. Teprve když to infekci nezastaví, zabijí je. Na obrázku vidíme dělnici mravence L. neglectus (foto April Nobile/AntWeb.org, via Wikimedia Commons).

Infikované kukly nejspíš prozradí změna v koncentraci dvou dlouhých lineárních kutikulárních uhlovodíků tritriakontanu CH3(CH2) 31CH3 a tritriakontenu C33H66, způsobená činnostní imunitního systému kukly. Žádné sloučeniny pocházející z houby M.brunneum, podle kterých by mravenci rozhodovali o osudu potomstva, nalezeny nebyly.

 
Odeslat komentář k článku "Destruktivní dezinfekce "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Destruktivní dezinfekce " e-mailem

Diskuse/Aktualizace